Skip to content

Külastage Vivekanda memoriaali!

Detsembris, aastal 1892, jõudis Swami Vivekanda oma palverännakul Kanyakumarisse. Siin, kohas kus segunesid Araabia mere, Bengali lahe ja India ookeani veed, tahtis kahtlev munk oma pika teekonna lõpetada. Swami seisis veepiiril ning vaatas, kuidas rohelised kõrged lained peksavad vastu kaljurünka, mis kõrgub nende kohal. Ta tundis vastupandamatut tungi minna sellele kaljusaarele keset vett. Kuna tal ei olnud raha, et maksta paadimehele, siis viskas ta riided seljast ja hüppas vette, et ujudes kohale jõuda. Lained olid kõrged ja ohtlikud ning tahtsid Swamit enesesse matta, kuid oma tugevate käsivarte jõul murdis ta trotslikult teed edasi. Poolel maal hammustas väikene krabi teda vasakust munandist, aga munk ei pööranud sellele vähimatki tähelepanu ja ujus aina edasi. Jõudnud kohale, istus Swami Vivekanda kaljusaare tipule ja vajus sügavasse mõtlusse.

Esimesel ööl tulid teda kiusama naisdeemonid. Nad väljusid veest ja püüdsid Swamit ahvatleda oma iharate kehadega. Vivekanda isegi ei märganud neid. Teisel päeval hakkasid Swamit piinama nälg ja janu, kuid keskendudes suutis munk oma kehalistest vaevadest üle olla. Kolmandaks päevaks saavutas ta kirgastumise. Swami nägi, kuidas üle lainete sammub tema poole Sri Ramakrishna – tema armastatud guru, kes juba ammu siitilmast lahkunud. Sri võttis Swami õrnalt käekõrvale ja kahekesi asusid nad teele, sammudes üle roheliste lainemägede. Niimoodi rännates jõudsid nad 1893. aasta 4. jaanuariks Chicagosse, kus toimus ülemaailmne religioosne konverents. Seal pidas Swami Vivekanda sütitava kõne.

Kui te tänapäeval satute Comoroni poolsaarele ehk Kanyakumarisse, siis on teilgi võimalus külastada kaljusaart, kus 1892. aastal meditaaris Swami Vivekanda. Te peate vaid maksma 20 ruupiat ja laev viib teid koos tuhandete teiste huvilistega otse saarele. Seal, makstes veel 10 ruupiat, võite siseneda ruumi, kus asub püha OM sümbol, mis aitab ületada lõhet jumala ja inimese vahel. Te saate teada, et aastatel 1998 – 2000 on India valitsus investeerinud Vivekanda memoriaali ehitamiseks mitu miljonit ruupiat ning näiteks doktor Rajiv Singh on isiklikult annetanud 50 000 ruupiat. Teil on võimalus osta endale Swami Vivekanda pilt ja tema kujutisega võtmehoidja.

Kahtleva munga vaim hõljub endiselt kaljusaare kohal. Võib-olla ei lahkunudki ta siit 1892. aastal, vaid jäi igaveseks saarele. Võimalik, et see mees, kes 1893. aastal pidas Chicagos sütitava kõne, ei olnudki Vivekanda, vaid hoopis Võhmast pärit eesti mees – Paljasjalgne Tõnisson. Tema inglise keel olevat igatahes olnud väga vilets ja kummalise aktsendiga.