Skip to content

Ramajama ehk lugu sellest kuidas Rama naisest ilma jäi ning miks India ja Sri Lanka läbi ei saa

Olete kindlasti kuulnud, et India ja Sri Lanka suhted on alati kehvad olnud ning kahe riigi vahel pole peaaegu mingisugust läbikäimist? Põhjus on väga lihtne. See algas juba väga ammu, siis, kui jumalad veel maa peal elasid.

Lugu oli siis nõnda, et Rama kaunis naine Zita leidis endale armukese ja jooksis sellega minema. Hindud väidavad, et Zita rööviti deemonite pealiku, Lanka kuninga Ravana poolt, aga te ärge uskuge neid. Siin on tegemist klassikalise armastuskolmnurgaga, kus üks on liigme. Rama oli ju lihtsalt egomaniakk ja haiglaselt armukade tüüp. Ta kahtlustas Zitat pidevalt ja muutis oma süüdistustega naise elu põrguks. Öeldakse, et näita, kes on su sõbrad, ja siis võib öelda, kes oled sa ise. No Ramal ei olnudki ju sõpru peale Hanumani ja mida sa ahvist ikka ootad… Zita ei pidanudki vastu ja jooksis ära. Rama muidugi ei saanud rahu, talle ei mahtunud pähe, et tema naine, tema omand, on valinud parema mehe ja ta otsustas armunud hävitada. Ta kogus Hanumani abiga suure verejanuliste pärdikute armee, kes öö varjus ehitasid Rameswarami poolsaarelt silla Sri Lankale, kus Ravana ja Zita end kaunis mereäärses palees mõnusalt sisse olid seadnud. Rama ründas oma kiskjaliku sõjaväega ootamatult ja korraldas Lanka pealinnas veresauna. Tal õnnestus Ravana tappa, linn maha põletada ja õnnetu Zita endaga vägisi Indiasse tagasi viia. Jõudnud taas Rameswarami, hakkas Rama muidugi esimese asjana endalt süüd maha pesema, sest Ravana tapmine oli ju suur patt. Lanka kuningas oli brahmin ja sellise süüteo eest pidi Rama järgmises elus sündima loomana. Kaval nagu ta oli, otsustas Rama jumalad ära osta. Ta ehitas liivast suure lingami ja kiitis Shivat kolm päeva ja ööd järjest. Shiva süda leebuski ja Rama asemel karistas ta hoopis Hanumani, sest see oli juba niikuinii ahv ja seetõttu polnud tal loomana sündimise vastu midagi. Õnnetut Zitat tahtis Rama elusalt põletada. Ta väitis, et see on tuleproov, mis peab tõestama Zita süü või süütuse abielurikkumises. Loomulikult tahtis ta tegelikult õnnetut naist lihtsalt hävitada. Zita süda oli murtud, tema armsam oli tapetud ning elu ja surm olid talle ükskõik. Et mitte elada Rama kõrval ja mitte taluda põletamise valu, palus ta maaemal ennast võtta. Maaema halastaski tema peale ning neelas Zita alla. Rama jäi lolli näoga vahtima uhkesse paleesse, kus tema ainukeseks kaaslaseks oli ahv Hanuman. Sellest saadik on India ja Sri Lanka suhted pidevalt madalseisus ja paranemist pole loota.

Minule rääkis selle loo üks tubli Sri Lankalane – Mustafa. Kui olete hindudelt teistsugust versiooni kuulnud, siis ärge uskuge neid! Hindud on kõik suured luiskajad.