Skip to content

Metamorfoos

Rathanavar Thaksin nimetas ennast teenindustöötajaks, tegelikult aga oli ta lihtsalt petis, smugeldaja ja varas. R elas sündimisest peale Tai ja Kambodža piirilinnas Aranya Prathetis. Kui naaberriigis kodusõda lõppes ja läbikäimine kahe maa vahel taas elavnes, avastas R äkitselt, et istub kullasoonel. Kõigepealt hakkas massiliselt üle piiri voolama odavat Kambodia kaupa, vääriskive ja kulda ning kohe seejärel avasid ettevõtlikud Tai ärimehed teisel pool piiri asuvas Poipeti linnakeses hulgaliselt kasiinosid – Tais on hasartmängud keelatud. R, kes õppida ei viitsinud ja üldse kunagi millegi erilise poolest silma ei paistnud, avastas ootamatult oma ande. Ta võis niivõrd veenvalt ja puhtsüdamlikult inimestele näkku valetada, et teda jäid uskuma ka kõige läbinägelikumad. Noormees töötas välja mitu petuskeemi, mis toimisid laitmatult. Üks neist oli näiteks järgmine: R leidis kasiinost parajasti võidusoonel oleva mänguri ja tegi talle ettepaneku omandada üliodavalt vääriskive ja kuldehteid. “Üle piiri toimetamine ei ole probleem”, seletas ta veenvalt, “mul on selleks omad kanalid!” Kui võidujoovastuses kergeusklik liimile läks, oli edasiseks kaks võimalust: esimene tähendas lihtsalt võltsitud vääriskive ja ehteid ja kui see läbi ei läinud, siis läks käiku teine. Nimelt kui “klient” R-i juhtimisel üle piiri Taisse tagasi suundus, toimus peale piiri ootamatu reid, mille käigus tollitöötajad (tegelikult R-i ümberriietatud sõbrad) vaese kergeuskliku arreteerisid, teda ähvardasid ning lõpuks salakauba konfiskeerisid. Tavaliselt oli “salakaubavedaja” üliõnnelik, kui tal õnnestus teatava rahasumma eest minema pääseda.

Lisaks sellistele petuskeemidele müüs R piiril välismaalastele libaviisasid ja piiriületusdokumente, pettis hasartmängudes, müüs ja vahendas salakaupa ning varastatud esemeid.

See kummaline lugu, mille pärast üldse R-i taolisest tühisest tegelasest juttu teha, juhtus ühel täiskuisel jaanuariööl. R oli parajasti kasiinost koduteel. Et kiiremini kohale jõuda, läks ta otse üle kuivanud riisipõllu. Vili oli koristatud ning põld ootas uut külvi ja niisutamist. Tolm ja kuivanud taimevarred sahisesid R-i jalgade all, taevas oli selge ning täiskuu kallas oma heleda ning külmalt müstilise kuma üle laiuva põllu. R sammus mõtlikult jalgu järgi vedades ja tundis korraga, et ei ole enam üksi. Ta vaatas ehmunult selja taha ning märkas endast vaid mõne meetri kaugusel hõõguvat, rohelist silmapaari. Hetkeks ehmunud, taipas R, et tegu on kassiga. Ta tegi paar hirmutavat liigutust looma suunas, kuid kass ei eemaldunud ning noormees pöördus taas, et edasi minna. Üle õla vaadates märkas ta, et kass järgneb mõnemeetrise vahega. R kõndis ja mõtles endamisi, et oleks juba ammu pidanud koju jõudma. Riisipõld tundus ootamatult lai. Taamal paistvad põõsad, mis tähistasid põlluäärt, ei nihkunud kuidagi lähemale. Tahtmatult kiirendas R sammu, kuid kasu polnud sest miskit. Taas selja taha vaadates tuli nentida, et kass jälitab teda endiselt. Mõne aja pärast hakkas R-il kõhe. Riisipõld oleks juba ammu pidanud lõppema ja tema turvaliselt kodus olema, kuid kauguses mustendavad põõsad paistsid endiselt kaugel, külma kuuvalgust täis välja serval. Hetkelises paanikahoos hakkas R jooksma, kuid mõne aja pärast hingeldades peatudes pidi ta taas tunnistama, et olukord ei olnud muutunud. Endiselt seisis ta keset põldu ja endiselt põrnitses teda mõne meetri kauguselt roheliste silmade hõõgudes suur must kass. Noormees haaras maast kivi ja viskas looma suunas, kuid ei tabanud. Seejärel astus kiiresti paar sammu kassi suunas, kuid peatus koheselt hämmeldunult. Ta ei olnud loomale lähemale jõudnud. R üritas veelkord, kuid vahemaa tema ja kassi vahel jäi endiseks. Nüüd sattus noormees tõeliselt paanikasse. Taas tormas ta põlluserva poole. Komistades ja naljakalt kookus, otsekui proovides end millegi eest kaitsta, jooksis R tolmu üles paisates mööda kuivanud riisipõldu. Viimaks langes ta väsinult põlvili ning pilku tõstes ja ringi vaadates avastas, et viibis endiselt keset laiuvat välja.

Nõnda eksles R koidikuni. Kui esimesed päiksekiired taevast valgustasid kadus tema kannult äkitselt kummaline must kass ja noormees jõudis igatsetud põlluservani.

Kui R koduuksest sisse vaarus, tundis naine ta vaevalt ära. Mehe juuksed olid ööga muutunud lumivalgeks ja tema lõuale oli kasvanud pikk tihe habe. Järgmiste päevade kestel vananes R drastiliselt. Nädalaga muutus ta välimuselt raugaks. R ei suutnud kellelegi seletada, mis temaga juhtunud oli. Inimesed jälgisid toimuvat metamorfoosi võõrastuse ja hirmuga.

Praegu elab R endiselt Aranya Pratheti lähedal väikeses külakeses. Tema naine lahkus pärast seda kohutavat ööd ja nüüd veedab R oma päevi üksinduses, väljudes harva oma tagasihoidlikust hütist. Ta tegeleb ravimtaimede korjamisega ning külaelanikud tunnevad teda kui posijat ja ilmatarka.