Skip to content

Idamaine hingeabi!

Eva Bergström on koduses Vasamölnjes tunnustatud spetsialist-psühhoterapeut. Tema erialaks on idamaine, transtsendentaalne, aprioossesse tunnetusse puutuv meditatiivne depressiooni ravi. Eva kabineti tähtsaimas paigas, otse massivse kirjutuslaua kohal, ripub raamitud tunnistus, et Eva on läbinud vastava kursuse Tai Kuningriigis, Koh Changi saarel. Veel on lisas märgitud, et kursus toimus ookeani ääres ning koidu ajal. Selle sammuni, et Eva oma elu kardinaalselt muutis ja otsustas pühenduda inimeste abistamisele, viis naise küllaltki banaalne lugu.

10 aastat tagasi oli Eva tüüpiline linalakk, pisut täidlane, lõbuhimuline, valjuhäälne, lohmakalt riietatud, pesemata, punaseks päevitunud Rootsi seljakotiturist, kes oma eksirännakutel ühes sõbrannaga Koh Changile jõudis. Saar oli vaimustava loodusega paik, mis meenutas Evale lapsepõlve telesarja Robinsonisaart. Troopiline vihmamets ja kõrged mäed muutsid suurema osa sellest läbistamatuks, kogu rannaäärt aga võis auga nimetada saksa-rootsi lesilaks. Valgel liival lamaskles karjade kaupa roosatavaid turiste, kelle vahel saalisid tõmmud, abivalmid kaubitsejad ja massöörid. Eva veetis mõnusalt aega. Päeval vedeles ta rannal või magas bungalos, õhtuti aga pidutses koos sõbrannaga baarides ja flirtis edukalt ning kirega. Mainitud banaalne lugu juhtus siis, kui Eva otsustas mootorratta laenutada, et mööda saart ringi kihutada. Kõik läks hästi kuni ratta tagastamiseni. Päev oli olnud vahva ja tuul tuhises ikka veel Eva kõrvus, nii et ta ei saanud algul arugi, mida too pikkade üksikute habemekarvadega vanamees pobiseb. Selgus, et Evat süüdistati mootorratta lõhkumises ja nõuti kahjutasu. Kuna nõue oli absurdne, tüdruk loomulikult keeldus maksmast. Tige Tai vanamees lubas kutsuda politsei. Stseen paisus ja muutus üha inetumaks. Kui ka saabunud politseinik soovitas Eval heaga kahjutasu ära maksta või muidu… väljus tüdruk lõplikult endast. Ta hakkas kriiskama, rebis Tai vanamehel habemetuti välja, loopis kõik oma raha politseinikule näkku ja rahunes alles siis, kui kohalekutsutud arst talle rahustava süsti tegi.

Järgmisel hommikul ärganud, otsustas Eva oma elu muuta. Tal oli juhtunu üle sügavalt häbi. Tüdruk läks kurvastades rannale jalutama ja leidis sealt oma üllatuseks eest grupi inimesi, kes istusid rätsepistmes liival ja põrnitsesid vaikides päiksetõusu. Eva oli ahastavas meeleolus ning äkilise aje sunnil istus samuti liivale. Nii sattus ta transtsendentaalsesse meditatsiooni gruppi. Veel viiel hommikul käis ta rannal, siis aga pidi tagasi Rootsi sõitma.

Nüüd aitab Eva Bergström juba 10 aastat oma kodukandi inimesi nende hingehädades. Ta on väga tasakaalukas ja rahulik ning patsientide seas kõrgelt hinnatud. Näiteks raamatukoguhoidja ja sõbranna Liselotta Hegglund iseloomustab Evat järgmiselt: “Temas on mingi idamaine valgus ja otsekui naispühaku hingestatud meditatiivsus!”